Ha valaki az albérletet nem úgy fizeti, ahogy kellene, és a lakás tulajdonos vagy a bérbeadó már több hónapja nem tudja behajtani a lakbért, ráadásul az is kiderül, hogy a bérlők a számlákat sem fizetik, akkor a tulajdonos meddig mehet el?
Megtörténhet, hogy a bérlő egyik nap azon találja magát, hogy a lakás, ahol egy ideje él, nem tud bemenni a lakásba, ahol a holmijai, elektronikai eszközei, személyes tárgyai vannak. A tulajdonos zárat cserélt, és kvázi zálogba tette a bérlő összes holmiját, mindaddig, amíg az nem hajlandó fizetni.
Viszonylag gyakori, hogy a tulajdonosok a zárcserével oldják meg az anyagiak behajtását, és pénzt kérnek azért, hogy a holmikat visszakapják a bérlők. A kérdés az, van-e ehhez bárkinek is joga, hiszen aki életvitelszerűen, sajátjaként lakik egy albérletben, az érettségi okmányától kezdve a diplomán át a személyes tárgyakig mindent ott tárol. Birtokbavételnek vagy jogos törvényes lépésnek számít, ha a tulajdonos ennyire kemény eszközzel lép fel a saját pénzéért?
Akad az ingatlanpiacon havi 40. 000 Ft-ért is kiadó lakás, ha a külvárosi létezés nem okoz gondot:
Kattintson a képre!
A lakás birtokvédelme a bérlőt illeti ugyan, úgyis, ha nem fizet és hivatalosan a tulajdonos nem jelentette be, hogy bérlője van. Azonban a bérbeadónak (aki általában a tulajdonos) zálogjoga van az ingóságain de csak a tartozás mértékééig. Tehát ha valaki 200 000 Ft-tal tartozik, akkor csak ekkora összegben van joga zálogosítani valamilyen tárgyat, tárgyakat. Aki tartozik a tulajdonosnak (bérbeadónak), és nem tud fizetni, ne lepődjön meg azon, ha egyik napról a másikra elviszik a laptopot, a tévét és más elektronikia eszközt. Ezek a legértékesebbek, és könnyen lehet azokat értékesíteni.
A törvényes zálogjogról szóló törvény szerint "a bérbeadó mindaddig, amíg zálogjoga fennáll, megakadályozhatja a zálogjoggal terhelt vagyontárgyak elszállítását." Ha a bérlő akadékoskodik, akkor a bérbeadónak jogában áll, és kötelessége nyolc napon belül bíróságon érvényesíteni a zálogjogát. Ha a bérbeadó ezt a bejelentést elmulasztja, akkor zálogjoga megszűnik a törvény szerint. Ha a bérlőnek sikerül kimenekíteni a lakásból a zálogosítandó eszközöket, akkor a bérbeadó követelheti a bérlőtől, hogy a saját költségén visszaszállítsa, a zálogjog ezzel a lépéssel feléled.
Elképzelhető, hogy van olyan élethelyzet, amikor a bérlő nem tud fizetni, de hogy ne jusson el odáig, hogy a holmijait, személyes tárgyait és értékeit a bérbeadó zálogosítsa, érdemes leülni, és megbeszélni a tartozás kifizetésének mértékét - természetesen ahhoz szabva, ami mindkét félnek érdeke.