Mi van akkor, ha a beköltözés után kiderül, hogy a szomszédban több lakásban is airbnb-s szállások vannak, és annyit buliznak a külföldiek, hogy nem lehet élni a lakásban? Mi van akkor, ha úgy hozza az élet, hogy a bérlő elveszíti az állását pár hónapon belül, de egy évre kötött szerződést? Az élet gyakran közbeszól a terveknek.
A szerződésbontás kérdése a kaució összege miatt fontos. Szinte kivétel nélkül minden albérletnél két havi kauciót kérnek egy havi lakbérrel együtt, előre, ezek a feltételei annak, hogy szerződjünk. A szerződésben elvileg kell lennie egy vis maior pontnak, ami kitér arra, mi történik, ha rendkívüli állapot lép fel, például természeti katasztrófa.
Továbbá kell lennie olyan pontnak is, ami kitér a felmondási időre. Amennyiben előre látók vagyunk, akkor fogalmazzuk bele még időben azt is, mi történik, ha valamiért nem tudjuk 1-2 hónapig fizetni a lakbért, baleset vagy bármi más miatt. Továbbá azt is érdemes mindenképpen belevenni a szerződésbe, mi történjen, ha a tulajdonos a szerződés ideje alatt eladná a lakást úgy, hogy benne élünk.
Amennyiben ezekre nem tér ki a szerződés, akkor általában az szokott a bevált gyakorlat lenni, hogy ha a bérlő költözik el idő előtt, bármi oknál fogva, akkor bukta a kaució teljes összegét. Ha a bérlő bontaná fel a szerződést a határozott idő alatt, akkor pedig kötelessége visszaadni a pénzt.
A gond az, hogy ezt általában nem szokták szeretni a főbérlők, és inkább igyekeznek arra törekedni, hogy a bérlő lelakja azt az összeget, amit vissza kellene adni. Az is lehetséges, hogy a szerződés nem tér ki a felmondási időre, így jogilag az a lehetőség is felmerül, hogy a bérlőnek a határozott időre lakhatási joga van, így az új tulajdonos sem rakhatja ki a lakásból. Elvileg.
A hirdetések nem tartalmazzák a szerződés részleteit, de az első alkalommal, amikor megnézzük a lakást, érdemes azonnal kitérni arra, mennyi időre és milyen feltételekkel akarnak szerződni a tulajdonosok. Például az alábbi VIII. kerületi kiadó lakásnál húzós a lakbér ára és a közös költség is, így ha valaki bevállalja egy éves szerződéssel, de az élete közbeszól, az nagyon megjárhatja.
Kattintson a képre!
Az aduász sajnos ilyen helyzetben is az, ami jellemzi az egész albérletpiacot: mivel a főbérlők nagy része elfelejti bejelenteni a hatóságoknál, hogy van albérlője, és nem is fizetnek utánuk semmit, így ha nagyon elmérgesedik a helyzet, akkor a tisztán látás és a józan ész segíthet a vitát rendezni.
Bármi közbejöhet, amikor kiveszünk egy lakást, elképzelhető, hogy nem várt terhesség lesz a főbérlő oka arra, hogy eladja a lakását, vagy éppen pont ő az, aki elveszíti a munkáját, és kénytelen eladni a lakását. A normális hangnemben való megegyezés az egyetlen, amivel célt érhetünk el, és olyan megállapodást köthetünk, ami mindenkinek jó.